Serwis społecznościowy Facebook uruchomił oficjalny link w sieci TOR. To ważny krok w stronę poprawy bezpieczeństwa i prywatności użytkowania nie tylko samego Facebooka, ale także sieci ogólnie.

Adres Facebooka w sieci TOR to: https://facebookcorewwwi.onion/. Korzystanie z charakterystycznego dla TOR adresu w domenie .onion jest możliwe za pomocą specjalnie przystosowanego do tej sieci oprogramowania – np. przeglądarki internetowej TorBrowser, która jest modyfikacją przeglądarki Firefox wykonaną przez twórców projektu TOR.

Publiczne uznanie przez społecznościowego giganta sieci TOR jako kanału dostępu do serwisu, oznacza symboliczne przełamanie argumentacji przeciwników prywatności w internecie, jakoby TOR był usługą wyłącznie dla osób łamiących prawo. Przeciwnicy anonimowości w sieci twierdzili do tej pory, że na zachowaniu prywatności zależy wyłącznie pedofilom i handlarzom narkotyków, natomiast zwykli ludzie nie mają nic do ukrycia. W związku z powyższym, w imię "poprawy bezpieczeństwa", usprawiedliwiano coraz większe naruszenia fundamentalnych praw obywatelskich przez np. służby specjalne takich krajów jak USA czy Wielka Brytania. Posunięcie Facebooka może być przełomowe w sferze poprawy i popularyzacji swobodnego korzystania z sieci z poszanowaniem prywatności internautów – wolnego od marketingowego profilowania użytkowników, cenzury politycznej, czy wreszcie masowej, powszechnej inwigilacji prewencyjnej w stylu najgorszych totalitaryzmów (z uwzględnieniem postępu cywilizacyjnego).

Należy pamiętać, że logując się do Facebooka obojętnie przez jaką sieć – również TOR – sam Facebook ma możliwość profilowania danej osoby np. na podstawie dobrowolnie udostępnionych danych osobistych, listy znajomych, kontaktów z innymi użytkownikami, odwiedzanymi fanstronami i innej aktywności. Ponadto, amerykańskie spółki mogą być zmuszane do zbierania i udostępniania informacji na rzecz reżimu USA. Jakby tego było mało, powszechną praktyką jest tak zwany gag order ("knebel prawny") – jest to prawny zakaz informowania użytkowników serwisów o różnego typu wymuszonej lub dobrowolnej współpracy ze służbami USA.

reklama

Dodaj komentarz

Zasady komentarzy: Wyłączną odpowiedzialność za treść danego komentarza ponosi jego autor. Treść nie może naruszać obowiązującego prawa, regulaminu serwisu oraz netykiety. Naruszenie można zgłosić za pomocą linku "zgłoś".
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.