W zapowiedzianym przez rosyjską telewizję filmie dokumentalnym „Krym - droga do ojczyzny” prezydent Rosji przyznał wprost, że zarządził aneksję Krymu tuż po odsunięciu od władzy na Ukrainie Wiktora Janukowycza.

Decyzja o aneksji Krymu do Rosji zapadła podczas całonocnej narady 22 lutego 2014 roku.

27 lutego żołnierze bez oficjalnych insygniów – tzw. „zielone ludziki” – zajęli siedzibę lokalnego parlamentu.

Rosja anektowała Krym 18 marca 2014 roku. Putin twierdził do tej pory, że zgodził się na przyłączenie półwyspu do terytorium Rosji wyłącznie w wyniku niejawnego referendum przeprowadzonego na Krymie.

Referendum miało miejsce dwa dni wcześniej – 16 marca. Zaprezentowane wyniki referendum stanowiły, że ponad 97% głosujących opowiedziało się za przyłączeniem Półwyspu Krymskiego do Rosji, a frekwencja miała wynieść ponad 83%.

Igor Girkin – były członek rosyjskich służb GRU i FSB – przyznał w styczniu tego roku w rosyjskiej telewizji, że był jednym z organizatorów i przywódców krymskich bojówek, które wymusiły na deputowanych Najwyższej Rady Krymu głosowanie za secesją półwyspu od Ukrainy i przyłączeniem go do Rosji.

reklama

Dodaj komentarz

Zasady komentarzy: Wyłączną odpowiedzialność za treść danego komentarza ponosi jego autor. Treść nie może naruszać obowiązującego prawa, regulaminu serwisu oraz netykiety. Naruszenie można zgłosić za pomocą linku "zgłoś".
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.