Środki homeopatyczne

Australijska Narodowa Rada Zdrowia i Badań Medycznych (National Health and Medical Research Council, w skrócie: NHRMC) opublikowała raport, z którego wynika, że nie ma żadnych wiarygodnych dowodów na poparcie tezy, że homeopatia jest skuteczna w leczeniu jakichkolwiek chorób i dolegliwości.

Publikacja jest wynikiem dogłębnej analizy przeprowadzonej w ramach misji MHRMC doradzania obywatelom Autstralii w kwestiach medycznych oraz pomocy w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących ich zdrowia.

Wniosek wynika z rygorystycznej analizy ponad 1800 publikacji naukowych. 225 spośród nich spełniało kryteria uwzględnienia ich w ocenie efektywności homeopatii przeprowadzonej przez NHRMC.

W wyniku ich recenzji stwierdzono, że nie istnieją żadne wiarygodne i poprawnie przeprowadzone badania z wystarczającą liczbą badanych podpierających tezę, że homeopatia działa lepiej niż placebo lub powoduje poprawę zdrowia podobną do tej przy użyciu innych metod leczenia.

Wśród analizowanych istnieją badania, które dowodziły efektywności homeopatii, jednak stwierdzono, że jakość tych badań była niska. Zostały żle zaprojektowane, źle zrealizowane lub grupa badanych była zbyt mała, aby móc wyciągnąć wiarygodne wnioski o skuteczności homeopatii.

Według profesora Warwicka Andersona – dyrektora generalnego NHRMC – „Wszystkie metody i procedury medyczne powinny być oparte na solidnych dowodach. Analiza przeprowadzona przez NHRMC pokazuje, że nie ma rzetelnych dowodów na poparcie tezy, że homeopatia działa lepiej niż placebo.”

Anderson zwrócił szczególną uwagę na to, że stanowisko Rady Zdrowia jest takie, że homeopatia szczególnie nie powinna być stosowana w przypadkach chronicznych, poważnych lub takich, które jeszcze nie są, ale mogą stać się poważne:

"Ludzie, którzy wybierają homeopatię ryzykują swoim zdrowiem jeśli jednocześnie z tego powodu rezygnują lub opóźniają bezpieczne i skuteczne leczenie oparte na solidnych, naukowych dowodach."

Podkreślił, że lekarze powinni zawsze oferować metody leczenia i terapii oparte na najlepszych, dostępnych dowodach.

"Każdego roku Narodowa Rada Zdrowia i Badań Medycznych funduje badania i testy procedur i metod leczniczych oferowanych pacjentom. Ponad 320 milionów dolarów zostało wydane na takie badania w samym 2014 roku."

"NHRMC przeprowadza analizy wielu zagadnień medycznych, na podstawie których publikuje zalecenia i rekomendacje. Między innymi, opracowano procedury kliniczne leczenia nadwagi i otyłości i Australijskie Wskazówki Dietetyczne."

"Ważne jest, żeby społeczeństwo miało dostęp do niezależnych, wysokiej jakości porad w kwestiach ochrony ich zdrowia."

"Z omawianej analizy wynika, że główną rekomendacją dla Australijczyków jest niepoleganie na homeopatii, jako terapii zastępczej wobec sprawdzonych, skutecznych metod leczenia."

"To zalecenie jest rezultatem rygorystycznej oceny dowodów. Użyto międzynarodowych, powszechnie akceptowanych metod analizy jakości i wiarygodności dowodów do stwierdzenia, czy dana terapia jest skuteczna w leczeniu jakichkolwiek zaburzeń zdrowotnych."

"NHRMC jest świadoma utrwalonych w społeczeństwie poglądów w kwestii homeopatii w związku z czym warto wspomnieć, że cały proces był szeroko konsultowany społecznie. Wszystkich zainteresowanych proszono, aby dostarczyli wszelkich informacji i dowodów, które były rozpatrywane i analizowane przez nasz zespół ekspertów."

Wnioski analizy przeprowadzonej przez grupę roboczą ds. homeopatii Narodowej Rady Zdrowia i Badań Medycznych zostały zebrane w opublikowanym dzisiaj dokumencie: „NHMRC Information Paper: Evidence on the effectiveness of homeopathy for treating a clinical condition”.

źr.: National Health and Medical Research Council (Australia), tł. własne, fot.: pub. dom.
reklama

Komentarze

Jak czytam taki raport to widzę sztab ludzi którzy nigdy nie mieli do
czynienia z lekami homeopatycznymi . Nikt z lekarzy, nie mówi ze nie należy stosować leków zwykłych, ale miejmy umiar w ich stosowaniu. Warto czasem wspomóc się lekami homeopatycznymi żeby zmniejszyć liczbę przyjmowania zwykłych leków.

#1 Wspomóc można się medycyną naturalną, lekami naturalnymi jak np. ziołami, sokiem z cebuli, czosnkiem, aloesem... Srodki homeopatyczne nie są lekami, nie mają żadnego wpływu na organizm człowieka. Homeopatia to największe oszustwo koncernów farmaceutycznych w historii. Lepiej sobie za to kupic wartzywa i owoce, zdrowo się odżywiać, zapewniać witaminy.

raporty raportami a ja swoje wiem i zdania nie zmienie, mi homeopatia pomaga i zadne raporty nie beda decydowac o tym jak bede sie leczyc!!! biore oscillococcinium od dluzszego czasu i nie dosc ze szybko zdrowieje to nie mam zadnych skutkow ubocznych...

#3 dokladnie, zgadzam sie z Toba, co komu do tego jak sie leczę? to moje zdrowie i moja decyzja, dopoki cos mi pomaga dopoty bede sie tego trzymac!!!

lekarze przypisują leki homeopatyczne i będą przypisywać wiec nie wiem po co taki szum.

#1 ja wolę najpierw spróbować z homeopatią niż od razu z chemią, właśnie biorę oscillococcinum na przeziębienie i już po 2 dniach stanęłam na nogi, więc nie, nie wierzę, że jest nieskuteczna

zgadzam się z Tobą, też przyjmuję takie leki jak oscillo i szybko dochodzę do zdrowia.

oscillo pomaga mi zawsze w okresie przeziębienia, skoro pomaga to nie może być nieskuteczne, niech naukowcy badają sobie co chcą, ale niech nie krytykują alternatywy jaką są leki homeopatyczne

sami sobie zaprzeczają, wydali 320 mln na badania, a potem, że badania te były niskiej jakości, dla mnie nie jest to ważne, ważne, że mi pomagają, a lepsze to niż czysta chemia

Jestem zdania, iż homeopatia jest lekarstwem bezpiecznym i można ograniczyć antybiotyki, przyjmujac lek np Oscillococcinum w przeziębieniu i objawach grypy pomaga zwalczyć chorobę.

nie rozumiem tego zamieszania, niech kazdy sie leczy tak jak woli= jeden chce zatruwac sie antybiotykiem, drugi wybiera homeopatie. na szczescie naleze do tej drugie grupy

Homeopatię zaczęłam stosować gdy w czasie ciąży zachorowałam na grypę, brałam wtedy oscillococcinum bo to był jedyny lek, który nie miał przeciwwskazań dla kobiet ciężarnych i od tamtej pory leczę się tylko w ten sposób więc nie zgadzam się z tym, że hoemopatia nie pomaga

#1 Zgadzam się z Tobą, "eksperci" ci nigdy nie doświadczyli pozytywnych efektów homeopatii tylko opierają się na niewiadomo czym

#5 A skoro lekarze przepisują to znaczy, że homeopatia działa, widać ktoś negatywną reklamą chce wprowadzić jakiś nowy super lek

#6 dokładnie lepsza homeopatia niż od razu antybiotyki które nie są wcale takie super.

#12 zgadzam się homeopatia pomaga. I dobrze że są takie leki właśnie jak oscillo czy inne które nie mają przeciwwskazań dla kobiet w ciąży czy karmiących. Ja nawet podaję je dzieciom,

#16 oscillo jest bardzo dobrym bo nie ma przeciwwskazań dla kobiet w ciąży, karmiący ale i dla małych dzieci.

ktos jeszcze slucha tych naukowcow? siedza zamkniec w tych laboratoriach, a nie maja zielonego pojecia o tym, jak swietnie dzialaja leki homeopatyczne w praktyce :) podaje swoim dzieciom, rowniez sama lykam w potrzebie, oscillococciunium i jestesmy zdrowi, nie potrzebujemy antybiotykow od dawna!

oscillo biorę w okresie przeziębień i zazwyczaj z nich szybko wychodzę, nie wiem czy to efekt placebo czy nie, i w sumie mało mnie to obchodzi, po prostu wolę najpierw spróbować z alternatywami, niż od razu z chemią na mały katarek

dajcie spokoj, wolicie truc sie antybiotykami? to sama chemia!a homeopatia jest skuteczna i bezpieczna dla organizmu, np. oscillococcinium, ktore podaje swoim dzieciom

#3
trudno mieć skutki uboczne od wody i cukru...

Jak czy tam te komentarze to mi sie niedobrze robi...
Ludzie komisja cała stwierdziła że NIE da się udowodnić skuteczności leków homeopatycznych więc tak jest. Nie rozumiem jak w XXI wieku, mając dostęp do Internetu i wielu publikacji uważać że to działa. Homeopaci uważają że woda ma pamięć i jest w stanie zapamiętać substancje która kiedyś sie w niej znajdowała, co więcej można ją zapisać i przesłać przez Internet! Jak to nie jest niedorzeczne to nie wiem co jest...

ja tak samo, mnie nic na przeziębienie nie pomaga jak oscillo, wiec srednio wierze w ten raport

oscilococcinum to (teoretycznie) KACZA WĄTROBA rozpuszczona w wodzie a tak naprawdę nic tam nie ma. Głupsze są tylko leki homeopatyczne na otyłość zrobine z rozcieńczonego w wodzie masła :D Ludzie macie rozum to go uzywajcie czasem.

oscillococcinum to lek na objawy infekcji wirusowych jak przeziębienie czy grypa a wiadomo nie są to infekcje bakteryjne

mysle, ze homeopatia jest dla ludzi, którzy chcą eksperymentować w zakresie leczenia różnymi produktami. Odnosząc się do tego, co ktoś wcześniej napisał, „NIE da się udowodnić nieskuteczności leków homeopatycznych :) to działa w obydwie strony, wiec jeśli ktoś chce się przekonać na własnej skórze, czy działa czy nie, to proszę bardzo.

<a href="http://instalator-poznan.malopolska.pl">Instalator Poznań</a>

<a href="http://hydraulik-poznan.malopolska.pl">Hydraulik Poznan</a>

Dodaj komentarz

Zasady komentarzy: Wyłączną odpowiedzialność za treść danego komentarza ponosi jego autor. Treść nie może naruszać obowiązującego prawa, regulaminu serwisu oraz netykiety. Naruszenie można zgłosić za pomocą linku "zgłoś".
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.