Adrian Zandberg przez wielu lewoskrętnych komentatorów został okrzyknięty zwycięzcą wtorkowej, przedwyborczej debaty liderów ogólnopolskich komitetów wyborczych.

Adrian Zandberg był członkiem Federacji Młodych Unii Pracy i Młodych Socjalistów. Jest jednym z założycieli serwisu internetowego lewica.pl. Jest aktywnym propagandystą idei lewicowej, przy czym jednocześnie ostro krytykuje „tradycyjną” polską lewicę ze środowiska SLD, które jego zdaniem jest zbyt prawicowe.

Marksistowska rewolucja

Z działalności publicznej Zandberga pozostał np. ślad spotkania pod hasłem „Jakie rewolucje jutra?” zorganizowanego przez Krytykę Polityczną, w której oprócz niego wzięli udział: Aleksander Smolar – prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego sponsorowanej przez Georga Sorosa, Ewa Rewers z Instytutu Kulturoznawstwa UAM, Jacek Żakowski z tygodnika „Polityka” i Adam Ostolski z Krytyki Politycznej. O czym tam dyskutowno? Oto oficjalny opis wydarzenia:

Jaka nauka płynie z doświadczeń pokolenia buntu lat 60. dla dzisiejszych ruchów negujących status quo? Czy wszyscy ci, którzy marzą o przekroczeniu „słusznych" aktualnie porządków powinni nadal odwoływać się do etosu wydarzeń sprzed lat? Jakich przemian potrzebuje świat dziś, cztery dekady od tamtego wrzenia systemu-świata? Czy radykalne zmiany są możliwe i które strategie działania mogą wydać pożądane przez wielu owoce? I o jaki świat tak naprawdę walczą rozmaite środowiska progresywne?

W kontekście 68 roku (tak rewolty zapoczątkowanej na ulicach Paryża jak i polskiego marca) chcemy spytać o możliwe rewolucje jutra. Rewolucje polityczne czy ekonomiczne, ale także o towarzyszące im przemiany mentalne. Kto ma dziś potencjał zmiany świata? Kto ma szanse wznosić hasła tak by być słyszalnym i nie skapitulować? Będziemy dyskutować o alterglobalizmie, liberalnej demokracji, komercjalizacji buntu i populizmie jako nowej nadziei.

Adrian Zandberg pod sztandarem komunistycznym
Adrian Zandberg pod sztandarem komunistycznym

„Marks, Meinhof, Che Guevara!”

Na jednym z nagrań wideo dostępnym w sieci widać jak Adrian Zandberg przemawia na manifestacji zorganizowanej przez Nową Lewicę w towarzystwie członków Komunistycznej Partii Polski, Polskiej Partii Socjalistycznej, Czerwonego Kolektywu – Lewicowej Alternatywy, Młodych Socjalistów, Piotra Ikonowicza i innych. Obok sztandarów i ulotek z sierpem i młotem oraz z wizerunkiem komunistycznego zbrodniarza i masowego mordercy Ernesto „Che” Guevary, widać transparenty z hasłami: „Precz z kapitalizmem”, „Kaczki na taczki”. Tłum skandował: „Wolność, równość i socjalizm!”, „Kapitalizm – Kanibalizm!”, „Marks, Meinhof, Che Guevara!” itp.

Piotr Ikonowicz głosił między innymi:

Teraz mamy tyle narodu, tyle hucpy, tyle tupania, tyle parad, tyle hymnów narodowych, flag i orzełków, że się wyrzygać można! Tylko się zapłaty doczekać nie można! Im więcej niepodległości kapitału, tym mniej niepodległości pracy! […]

Przed nami długa droga. Polska stanie się europejska, kiedy na ulicach będzie mniej modłów, mniej narodowego rytuału, a więcej czerwieni. I o to się modlę – po swojemu.

Piotr Ciszewski z Czerwonego Kolektywu – Lewicowej Alternatywy skandował:

Dzisiaj mówimy „tak” dla samorządności pracowniczej, a „nie” dla dyktatury wolnego rynku! Wolny rynek to wcale nie jest wolność, wolny rynek to wcale nie jest demokracja! Wolny rynek to jest wolność dla bogatych – wolność, w której wszystkich można kupić i wszystkich można sprzedać!

Adrian Zandberg pod sztandarem anarcho-komunistycznym
Adrian Zandberg pod sztandarem anarcho-komunistycznym

Pompa medialna Zandberga po debacie liderów

Adrian Zandberg razem ze Sławomirem Sierakowskim z Krytyki Politycznej publikowali swoje artykuły w „Gazecie Wyborczej”, co może tłumaczyć, dlaczego towarzysze Adama Michnika w serwisie gazeta.pl od wczorajszej debaty wyprodukowali na temat Zandberga tyle pochwalnych wpisów o następujących tytułach:

  • „Andrzej Rysuje: Zandberg zwycięzca...”
  • „Adrian Zandberg - największe zaskoczenie debaty! A kim jest prywatnie? Ma dwoje dzieci i lubi podróże”
  • „Wybory parlamentarne 2015. Adrian Zandberg bohaterem debaty. A kto z Partii Razem startuje z Łódzkiego?”
  • „Wybory2015. Zandberg spodobał się Wam na debacie? To zobaczcie, co mówił wcześniej [10 CYTATÓW]”
  • „Adrian Zandberg, to on pokonał w debacie Kopacz i Szydło. Kim jest?”
  • Zwycięski Zandberg i działacze Razem wracają z debaty. Na piechotę i do metra”
  • „Małe partie triumfują. Zandberg zwycięzcą. Porażka Kopacz i Szydło. Oceniamy debatę w 5 punktach”
  • „Adrian Zandberg zwycięzcą debaty? Internet oszalał na punkcie polityka Partii Razem”
  • „Adrian Zandberg. Dotąd mogliście o nim nie słyszeć, ale to lider Razem wygrał wtorkową debatę
  • „Adrian Zandberg. Kim jest lider Partii Razem, który zabłysnął podczas debaty? [WYBORY 2015]”

Neokomuna i postkomuna

Adrian Zandberg na debacie przedwyborczej zorganizowanej przez telewizję publiczną reprezentował partię Razem. Jego wystąpienie było bardzo spójne z ideami Barbary Nowackiej – liderki Zjednoczonej Lewicy – stąd wielu lewoskrętnych komentatorów wyraziło żal, że lewica do wyborów startuje podzielona.

Zandberg jest wykładowcą na prywatnej uczelni wyższej, której rektorem jest Jerzy Paweł Nowacki – ojciec Barbary Nowackiej, a ona pełni w niej funkcję kanclerza. Właścicielem uczelni jest Fundacja Rozwoju Technik Komputerowych, której prezesem jest Jerzy Paweł Nowacki, a Barbara Nowacka i jej siostra Katarzyna Nowacka pełnią funkcję wiceprezesów.

reklama

Komentarze

1. Najpierw cię będą ignorować. - DONE
2. Później cię będą zwalczać. - IN PROGRESS
3. Na końcu zwyciężysz. - PENDING

#1 przeciez to zwykł komuch. Kapitalizm Be ale jak sie biwerze hajs z prywatnej uczelni to gitara??

Dodaj komentarz

Zasady komentarzy: Wyłączną odpowiedzialność za treść danego komentarza ponosi jego autor. Treść nie może naruszać obowiązującego prawa, regulaminu serwisu oraz netykiety. Naruszenie można zgłosić za pomocą linku "zgłoś".
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.