Wyborcza: Platforma Obywatelska zepsuła, Prawo i Sprawiedliwość wywraca Trybunał Konstytucyjny

Platforma Obywatelska parę miesięcy przed wyborami „zepsuła” Trybunał Konstytucyjny. Prawo i Sprawiedliwość chce jego naprawy, czyli według GW: „wywrócenia”.

W maju tego roku głosami koalicji PO-PSL przegłosowano w sejmie zmiany w przepisach o Trybunale Konstytucyjnym. Ewa Siedlecka z „Wyborczej” alarmowała w artykule „Platforma psuje Trybunał Konstytucyjny”, że rządząca koalicja ingeruje w procedury zabezpieczające działanie konstytucyjnego organu w celu zabezpieczenia partyjnego interesu.

Dzięki zmianom w przepisach koalicja PO-PSL mogła jeszcze w ramach poprzedniego parlamentu obsadzić swoimi kandydatami zwalniane w tym roku stanowiska w trybunale, również te, które według starych przepisów powinien obsadzić nowy parlament już po ostatnich wyborach do sejmu i senatu. „Decyzja pragmatyczna: wynik wyborów niepewny, PO może stracić władzę, więc przynajmniej obsadzi Trybunał” – komentowała autorka „Wyborczej”. Według niej: „zmienione zasady zabezpieczają demokrację, a ich łamanie to psucie państwa”.

Dziś ta sama autorka pisze na łamach „Wyborczej”, że Prawo i Sprawiedliwość „wywraca” Trybunał Konstytucyjny chcąc unieważnienia wyboru sędziów wybranych w ramach „psucia państwa” przez PO i PSL. Jeśli jeden zepsuł, a inny próbuje cofnąć te zmiany, to czy nie jest to bardziej 'naprawa' niż 'wywracanie'?

Zapowiedziany projekt Prawa i Sprawiedliwości ma ponownie zmienić zasady wyboru sędziów i prezesów Trybunału Konstytucyjnego oraz zakłada unieważnienie wyboru 5 sędziów wybranych na podstawie przepisów zmienionych przez PO i PSL przed wyborami.

Projekt nowelizacji ustawy o TK, zgodnie z zapowiedziami członków PiS, ma być zgłoszony w sejmie „w najbliższym czasie".

źr.: „Wyborcza”, foto: screeny z portalu wyborcza.pl
reklama

Komentarze

Trybunał Konstytucyjny jest upolityczniony (wszyscy Polacy powinni o tym wiedzieć). Prezes Rzepliński powinien odejść, ponieważ nie ukrywając tego, że bliżej mu do opozycji- udowodnił to będąc razem z opozycją w Sejmie. Uważam, że obowiązkiem partii rządzącej jest naprawa trybunału i odpolitycznienie.
pozdrawiam

Trzeba sędziów powymieniać. Takich co to na przykład zachowują sie tak http://www.funkcjonariusze.pl/sedzia-macal-i-kladl-sie-na-niej-wbrew-jej-woli-a-sad-to-naruszenie-nietykalnosci/ i tych co ich tak osądzają śmiesznie i z pomyleniem paragrafów.

Dodaj komentarz

Zasady komentarzy: Wyłączną odpowiedzialność za treść danego komentarza ponosi jego autor. Treść nie może naruszać obowiązującego prawa, regulaminu serwisu oraz netykiety. Naruszenie można zgłosić za pomocą linku "zgłoś".
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.