Anders Breivik

Sąd w Oslo orzekł, że warunki, w których jest przetrzymywany Anders Breivik, naruszają zasady Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Konkretnie chodzi o Artykuł 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który stanowi:
"Nikt nie może być poddany torturom ani nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu".

W trakcie pobytu w więzieniu Anders Breivik spędził prawie 5 lat w izolatce. Norweski Sąd uznał, że odizolowanie wielokrotnego mordercy od innych więźniów narusza przywołaną zasadę zakazującą stosowanie "nieludzkich lub poniżających" kar.

Należy wspomnieć, że warunki w jakich przebywa Anders Breivik przypominają bardziej przymusowy pobyt w średniej klasy hotelu niż karę więzienia. Wiezień posiada do swojego użytku 3 cele: zwykłą, do nauki oraz do ćwiczeń fizycznych. Posiada również między innymi telewizor z odtwarzaczem DVD oraz konsolą do gier, maszynę do pisania, książki i gazety.

W związku z orzeczeniem przychylnym dla Brevika, Norwegia będzie musiała pokryć koszty procesu w wysokości 330 tys. koron (155 tys. zł.)

Anders Breivik odsiaduje karę 21 lat więzienia za zabicie w lipcu 2011 roku 77 osób. 8 osób zabił detonując samochód-pułapkę w Oslo, a następnie w przebraniu policjanta zastrzelił kolejnych 69 osób na wyspie Utøya.

/thelocal.no, foto: flickr, cc 2.0
reklama

Komentarze

<a href="http://pt.ethosav.com">http://pt.ethosav.com</a>|

https://esve.dandrift.com/
https://esve.dandrift.com/

http://xn--z-poa.pl
http://xn--z-poa.pl

http://xn--z-poa.pl
http://xn--z-poa.pl

http://gr.teamdaz.com|
http://gr.teamdaz.com

Dodaj komentarz

Zasady komentarzy: Wyłączną odpowiedzialność za treść danego komentarza ponosi jego autor. Treść nie może naruszać obowiązującego prawa, regulaminu serwisu oraz netykiety. Naruszenie można zgłosić za pomocą linku "zgłoś".
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.