Brexit: Brytyjczycy wybrali niepodległość. Zdecydowali o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej

Brytyjczycy w referendum, które odbyło się 23 czerwca 2016 r. zdecydowali o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Za niepodległością Wielkiej Brytanii zagłosowały w referendum 17410742 osoby, co stanowiło 51,9% głosów. Za podległością wobec administracji Unii Europejskiej i pozostaniem członkiem UE opowiedziało się 16141241 osób, czyli 48,1% głosujących Brytyjczyków.

Premier David Cameron zapowiedział podanie się do dymisji

Po ogłoszeniu wyników referendum premier Wielkiej Brytanii David Cameron zapowiedział podanie się do dymisji. Pomimo tego, że głosował za pozostaniem Zjednoczonego Królestwa w UE, powiedział w oficjalnym oświadczeniu:

Powinniśmy być dumni z faktu, że na tych wyspach powierzamy obywatelom podejmowanie najważniejszych decyzji.

Mamy demokrację parlamentarną, ale są takie kwestie, że właściwym jest zapytanie o zdanie obywateli bezpośrednio i to uczyniliśmy.

Brytyjczycy wybrali wystąpienie z Unii Europejskiej i ich wola musi być respektowana. […]

Wola Brytyjczyków jest instrukcją, która musi zostać wykonana. […]

Teraz musimy przygotować się do negocjacji z Unią Europejską.

Triumf wolnościowców

Nigel Farage – lider Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa – powiedział:

To zwycięstwo zwykłych ludzi, porządnych ludzi przeciwko wielkim bankom i korporacjom, przeciwko wielkiej polityce – walczyliśmy przeciw kłamstwom, korupcji i oszustwom.

Zrobiliśmy to nie tylko dla nas, ale dla całej Europy. Mam nadzieję, że to zwycięstwo zakończy ten nieudany projekt [Unię Europejską – red.] i skieruje nas do Europy suwerennych państw narodowych, handlujących ze sobą, zaprzyjaźnionych, współpracujących ze sobą. Pozbądźmy się flagi [UE], hymnu [UE], Brukseli i wszystkiego innego, co również poszło nie tak.

Niech 23 czerwca zapisze się w historii jako Dzień Niepodległości Wielkiej Brytanii.

Pogratulował wszystkim, którzy zagłosowali za niepodległością Wielkiej Brytanii:

Jestem dumny z każdego, kto miał odwagę w obliczu wszelkich gróźb zrobić to, co właściwe.

Antyunijny dżin wydostał się butelki i nie da się wepchnąć go z powrotem.

Geert Wilders – lider holenderskiej Partii Wolności – pogratulował Brytyjczykom decyzji oraz wezwał Holendrów do pójścia w ich ślady:

Czwartek, 23 czerwca 2016 roku zapisze się w historii jako Brytyjski Dzień Niepodległości. Eurofile zostali pokonani. Wielka Brytania wskazuje Europie drogę do przyszłości i wyzwolenia.

Wilders powołując się na sondaże stwierdził, że również większość Holendrów chce referendum w sprawie wystąpienia Holandii z UE oraz opowiada się za opuszczeniem Unii Europejskiej:

Holendrzy również zasługują na referendum. Partia Wolności konsekwentnie domaga się referendum w sprawie NExit-u.

Chcemy sami decydować o naszym państwie, naszych pieniądzach, naszych granicach i naszej polityce imigracyjnej.

Lider holenderskiej Partii Wolności, która przewodzi w sondażach, zapowiedział, że jeśli zostanie premierem, to na pewno odbędzie się referendum w sprawie wystąpienia Holandii z Unii Europejskiej:

"Niech zdecydują Holendrzy."

Donald Trump – spodziewany kandydat amerykańskiej Partii Republikańskiej na prezydenta USA – skomentował wynik referendum:

"Odzyskali swoje państwo i to wspaniała sprawa."

Sytuacja Wielkiej Brytanii po referendum

Premier Cameron oświadczył, że negocjacje z Unią Europejską o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa na podstawie Artykułu 50 Traktatu Lizbońskiego rozpocznie nowy premier.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył:

Dopóki Wielka Brytania formalnie nie wystąpi z Unii Europejskiej, dopóty jest podległa pod prawodawstwo UE, a prawa i obowiązki z niego wynikające obowiązują wewnątrz Wielkiej Brytanii.

Negocjacje najprawdopodobniej będą trwały co najmniej parę lat.

reklama

Dodaj komentarz

Zasady komentarzy: Wyłączną odpowiedzialność za treść danego komentarza ponosi jego autor. Treść nie może naruszać obowiązującego prawa, regulaminu serwisu oraz netykiety. Naruszenie można zgłosić za pomocą linku "zgłoś".
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.