CZ 75 SP-01

Planowane zmiany w prawie mają na celu nie tylko umożliwienie większej ochrony osobistej i własności, ale także wymiar bezpieczeństwa ogólnego np. w przypadkach ataków terrorystycznych lub napaści osób niezrównoważonych. Planowana poprawka do konstytucji jest uzasadniania niemożliwością zapewnienia bezpieczeństwa przez służby państwowe w każdym miejscu i czasie.

Zmiany w prawie dotyczącym broni palnej są zdaniem czeskich polityków konieczną reakcją na coraz częstsze przypadki przestępstw z użyciem przemocy, takich jak zorganizowane ataki terrorystyczne czy ataki niezrównoważonych fanatyków.

Według czeskich polityków obywatele wyposażeni w skuteczne środki samoobrony mogą być kluczowym czynnikiem przeważającym w starciu z zagrożeniami, których wzrost obserwujemy w innych krajach europejskich.

Roman Vanya – przewodniczący parlamentarnej komisji bezpieczeństwa – stwierdził, że „to bardzo logiczny, kolejny krok ku zwiększeniu bezpieczeństwa państwa”. Jego zdaniem konieczne jest zaufanie obywatelom.

Nowy zapis w konstytucji ma brzmieć:

Obywatele Czech mają prawo do nabywania, posiadania i noszenia broni i amunicji w celu ochrony życia, zdrowia i własności, a tym samym ochrony wewnętrznego porządku i bezpieczeństwa oraz ochrony integralności terytorialnej, suwerenności i demokratycznych fundamentów państwa. Szczegóły określają przepisy prawa.

Prezydent, rząd i opozycja popierają konstytucyjne zmiany dot. broni palnej

Propozycje zmian na poziomie konstytucyjnym dotyczących broni palnej spotkały się z rzadko spotykaną aprobatą większości polityków rządowych i opozycyjnych. To sprawia, że ich wprowadzenie jest bardzo prawdopodobne – tym bardziej, że w ostatnim czasie również socjaldemokratyczny prezydent Czech Milos Zeman tłumaczył obywatelom korzyści wynikające z posiadania broni palnej.

Zeman określił propozycję zmian prawnych dotyczących broni palnej bardzo pozytywnie. Stwierdził, że jest z nich zadowolony i że w czasie, gdy Komisja Europejska chce całkowicie rozbroić obywateli państw europejskich, to jest dobry pomysł na przygotowanie prawa, które umożliwi legalne posiadanie broni obywatelom posiadającym oficjalne zezwolenie, a w konsekwencji zwiększy bezpieczeństwo i możliwości obronne państwa na wzór Izraela.

W podobnym tonie wypowiadają się inni politycy. Ich zdaniem zmiany w konstytucji potwierdzają i umacniają prawo obywateli do nabywania i posiadania broni osobistej, co zwiększa ogólne bezpieczeństwo i możliwości odpowiedniej reakcji na bieżące zagrożenia. Przypominają też, że ilość przestępstw z użyciem legalnie posiadanej broni jest znikoma, a jej posiadanie przez obywateli umożliwia natychmiastową reakcję obronną w sytuacjach zagrożenia, gdy średni czas dotarcia na miejsce zdarzenia odpowiednich służb wynosi około 20 minut.

Ataki terrorystyczne w krajach europejskich charakteryzowały się niską możliwością przewidzenia

Według policyjnych statystyk w Czechach zarejestrowanych jest prawie 800 tys. sztuk broni wszystkich kategorii (stan na początek grudnia).

Z tego prawie 360 tys. sztuk broni należy do kategorii B wymagającej zezwolenia. W tej kategorii znajduje się broń, która potencjalnie nadaje się do ochrony życia, zdrowia i mienia. Większość broni w tej kategorii stanowią pistolety samopowtarzalne, rewolwery i półautomatyczne strzelby.

Czeskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przypomniało również, że przeważająca liczba ataków terrorystycznych w krajach europejskich charakteryzowała się niską możliwością przewidzenia i zapobieżenia oraz była skierowana głównie przeciw zwykłym obywatelom i podmiotom, które na co dzień nie są w żaden sposób szczególnie i bezpośrednio ochraniane.

/novinky.cz, /obraz: wikipedia commons
reklama

Dodaj komentarz

Zasady komentarzy: Wyłączną odpowiedzialność za treść danego komentarza ponosi jego autor. Treść nie może naruszać obowiązującego prawa, regulaminu serwisu oraz netykiety. Naruszenie można zgłosić za pomocą linku "zgłoś".
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.